HERE is a full list of all the nominations for the 14 community councils in Newport ahead of next month's local government election.
Bishton Community Council
Bishton ward
(One seat)
John Ivor Davies
(Uncontested)
Underwood ward
(Twelve seats)
Gillian Burton
Anke Hillman
Michael John Hillman
Benjamin Peter Rice
Graham James Watts
(Uncontested – seven seats vacant)
Coedkernew Community Council
(Seven seats)
Tony Boswell
Dale James Johnston
Tina Llewellyn-Jones
Mark Pearce
Douglas George Stephen
(Uncontested – two seats vacant)
Goldcliffe Community Council
(Seven seats)
Bryan Frederick Cork
Bob Dowsell
Robert Effingham
Elaine Mary Ford
Wayne Richard Fox
Roger Dyson Henry Preece
Alexander Morgan Price
John Martyn Small
Gregory Brandon Waters
Graig Community Council
Bassaleg ward
(Nine seats)
Raymond John Caston
Lawrence Stewart Fry
Bill Haigh
Keith Harries
John Harris
Marjorie Jean Smart
Nathan G Tarr
Keith Thomas
Andrina Mhairi Whitfield
(Uncontested)
Lower Machen ward
(One seat)
Peter Charles John
(Uncontested)
Rhiwderin ward
(Five seats)
Trish Appleton
Joan Florence Bailey
Donald Brynmor Evans
Paul Gregory
Keith Sayer
(Uncontested)
Langstone community council
Langstone ward
(Eight seats)
Mark Gerald Griffiths
Anne Litt
Christine Anne Pike
Maria Elizabeth Williams
(Uncontested – four seats vacant)
Llanmartin ward
(Four seats)
Carol Ann Bryant
Liza Anne Duthie
Edward Thomas Henry Jeffrey
Martyn Francis Kellaway
(Uncontested)
Llanvaches Community Council
(Seven seats)
Kay Helen James
(Uncontested – six seats vacant)
Llanwern Community Council
(Seven seats)
Hayley Joan Bell
Trevor Weston Brown
Paul Stewart Burgess
Mike George
Steve Parry
Mike Wilding
(Uncontested – one seat vacant)
Marshfield Community Council
(Eleven seats)
Lisa Marie Clark
Stephen John James Davies
Susan Davies
Catherine Grady
Mike Rigby
Linda Janice Southworth-Stevens
Geoffrey Neal Stockham
Matthew Lee Taylor
(Uncontested – three seats vacant)
Michaelstone-Y-Fedw Community Council
(Seven seats)
Gareth James Knight Davies
Nigel Charles Neil Hallett
Lorenzo Meringolo
Gareth Wyn Morgan
David C Schofield
Julie Ann Taylor
Christopher Charles Walford
(Uncontested)
Nash Community Council
(Seven seats)
Ken Bartlett
Tony Ducroq
Linda Frances Jones
Henry Persse
Alf Thomas
(Uncontested – two seats vacant)
Penhow Community Council
(Eight seats)
Neil James Bignell
Keith Lionel Jones
Beryl Morgan
Graham Brian Pollard
Bob Shepherd
John David Wagstaff
Michael Gwynne Weekes
(Uncontested – one seat vacant)
Redwick Community Council
(Five seats)
James Stanley Ballard
Mair Duthie
John Elwyn Evans
Stephen Rae Woodward
(Uncontested – one seat vacant)
Rogerstone Community Council
East ward
(Six seats)
Stephen Martin Bowen – Labour
Mark Anthony Hoidn – Labour
Nicholas Ireland – Labour
Stewart John Jones – Labour
Christopher Steven Larcombe – Labour
Sally Mlewa – Labour
(Uncontested)
North ward
(Five seats)
Andrew Charles Collingbourne – Newport Independent Party
Huw Thomas Davies – Labour
Valerie Anne Dudley – Conservative
Chris Evans – Newport Independent Party
Yvonne Forsey – Labour
June Amy Toleman – Conservative
West ward
(Four seats)
Paula Katherine Ambrose – Conservative
Anita Dorothy Bailey – Conservative
Lisa Hearn – Labour
Kath Hopkins – Labour
Chris Lacey – Labour
Neil Upham – Labour
Wentlooge Community Council
Peterstone ward
(Four seats)
Richard S Dean
Liz Newton
(Uncontested – two seats vacant)
St Brides ward
(Five seats)
Judith Theresa Clatworthy
Ann Picton
Richard Chapman White
(Uncontested – two seats vacant)
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here