GWENT rivals Cwmbran Town and Caerleon clash tomorrow with both seeking to win for very different reasons.

Hosts Cwmbran's MacWhirter Welsh League promotion bid has been derailed somewhat recently and their 3-0 away defeat at the hands of Bridgend last Saturday pushed them down to sixth place.

Even though the Crows are only four points adrift of Division One's second promotion spot, currently occupied by Goytre United, they have played more games than all of the five clubs above them.

Eighth-placed Caerleon, on the other hand, go into the game seeking to shrug off the disappointment of last weekend's 2-1 home defeat by Dinas Powys, a result which came on the back of a magnificent 2-0 away win over former champions and current leaders Ton Pentre.

Both will have full squads to select from, although Cwmbran are still waiting on the return of Cameroon striker Moses Molongo, who returned to his homeland for personal reasons a couple of months ago.

Former Cwmbran midfielder Martyn Phillips returns for Caerleon following a thigh injury and the game has added spice as both clubs have players who've appeared for the opposition.

Newport YMCA are unbeaten in their last four league and cup outings and they could edge towards a top-10 position if they win at lowly Maesteg Park Athletic.

YMCA have a doubt over attacking midfielder Junior Borg, but there is again good news about giant central defender Daniel Heath.

He was expected to be out of action until the back end of the season with ankle-ligament damage, but started training last week after responding to physiotherapy.

And Heath took a massive step towards full recovery when he appeared for the reserves last Saturday and will do so again tomorrow (SATURDAY).

Caldicot Town have struggled this season to make and impact and are two places further down in 13th position.

However they should record a fourth victory of the campaign over hapless bottom-placed Garw, who've conceded 97 goals in winning one and losing 13 of 14 starts.

Croesyceiliog are one place and a point worse off than Caldicot and entertain the team immediately below them, Pontardawe Town in a real six-pointer.

Although Croesyceiliog are without long-term injured Jamie Jenkins and have a doubt over the fitness of central defender Daniel Clare, they will have talented teenage midfielder Callum Miles back from Gwent FA representative duty.

In Division Two, promotion-seeking Llanwern are not in action as were Cwmbran Celtic last weekend when other results pushed them down to 13th position.

They will seek to bounce back when they visit the capital to tackle former top-flight outfit Grange Harlequins.

However Celtic will be short-handed as Mark Parfitt, Kevin Payne, Owen Llewellyn and Craig Cheedy are all suspended and Ben Graham out through long-term injury.

Tredegar Town find themselves rock bottom and have played more games than all of their rivals and they simply must start winning soon.

They visit the side two positions above them, Llangeinor, but are without Ian Morgan, Craig Burgess, Ben Diamond and Paul Reed.

In Division Three, seventh-placed Risca United will give fitness tests to several players ahead of their away game against struggling Morriston Town as will relegation-threatened Monmouth Town, who visit Pentwyn Dynamos.

Goytre climbed to 10th after defeating then-leaders Llantwit Fardre 3-0 at home last Saturday and they will be at full strength for their visit to struggling Seven Sisters Like Monmouth, Aberbargoed Buds and Abertillery Excelsiors are also at the wrong end of the table and visit top-of-the-table Cwmaman Institute and host mid-table Llansawel respectively.

The Buds are minus Mike Simmons and Craig Morgan while the Excelsiors hope to have midfielder Matthew Fowler and David Smith back in their squad.

Saturday's fixtures, McWhirter Welsh League (kick-off 2pm, Gwent only): Division One, Caldicot Town v Garw, Croesyceiliog v Pontardawe Town, Cwmbran Town v Caerleon, Newport YMCA v Maesteg Park Athletic Division Two: Grange Harlequins v Cwmbran Celtic, Llangeinor v Tredegar Town Division Three: Abertillery Excelsiors v Llansawel, Cwmaman Institute v Aberbargoed Buds; Morriston Town v Risca United, Pentwyn Dynamos v Monmouth Town.

Newport and District Football League, Premier X: Llanwern RTB v Pill AFC; Oakfield AFC v Ship and Pilot AFC; Duffryn AFC v Marshfield AFC; St Julians Youth v Llanwern S&S; Henllys Rangers v Malpas FC.

Premier Y: Malpas Gladiator v Lucas Cwmbran; Trethomas Bluebirds v Cwmbran Town; Albion Rovers v Lliswerry AFC; Cromwell Youth v Cwmbran Celtic; Spencer Boys Club v Rogerstone AFC; Civil Service Club v AC Pontymister.

First Division: Lliswerry AFC v Croesyceiliog; Spencer Old Boys v Tradesmans Arms; Cwmcarn Athletic v The Royal Mail; Shaftesbury Youth v Newport Corinthians; Villa Dino Christchurch v Pontnewydd United; Caerleon Town v Albion Rovers.

Second Division: Graig-y-Rhacca FC v Cosmos AFC; Ponthir FC v The Ship and Pilot; Lliswerry AFC v The Royal Mail; St Dials AFC v Pill AFC; Cwmbran Celtic v AC Pontymister; Malpas FC v Rogerstone AFC.

Third Division: Racing Club Newport v The Royal Mail; Pill Hibernians v Llanwern S&S; The Darren v Malpas Gladiator; Malpas FC v Bettws Social Club; Greenhouse AFC v Albion Rovers.

East Gwent League, Division Two: Caldicot Castle A v Bulwark A, Thornwell Red & White v Devauden Green Division Three: Chepstow Town B v Caldicot Castle B, Sudbrook Cricket Club B v Wyesham Wanderers Harry Gill Cup, Round Two: Round Two: Undy Athletic B v Rockfield Rovers A, Rogiet v Portskewett & Sudbrook A, Caldicot Town v Portskewett & Sudbrook B, Chepstow Athletic B v Sudbrook Cricket Club A, Monmouth Town B v Tintern Abbey, Chepstow Town A v Tippling Philosopher, Bulwark B v Monmouth Town A, Mathern Wanderers A v Undy Athletic B Knauf Insulation Gwent Central League, Premier Division: Goytre v Pandy, Trevethin v Usk Town, Pontypool Town v Llanfoist, Llanarth v Lower New Inn Division One: Mardy v Cwmffrwdoer, Clydach Wasps v Blaenavon Blues, Tranch v Race, Abergavenny Thursdays v New Inn, Panteg v Govilon, Pilcs v Crickhowell Division Two: Usk Town B v Trevethin B, Gilwern & District B v Llanarth B, Pontypool Town B v Prescoed Gwent County League, Division Two: Lucas Cwmbran v Newport Corinthians, Malpas Gladiators v Lliswerry, Tranch v Trinant Division Three: Crickhowell v PILCS, Crusaders v Underwood, New Inn v Caldicot Castle, Sudbrook Cricket Club v Abergavenny Thursdays Amateur Cup, round two, (kick off 1.45pm): Coed Eva Athletic v Tredegar Arms, Cwmffrwdoer Sports v Tredegar Athletic, Rogerstone v Fairfield United, Blaenavon Blues v Panteg, Treowen Stars v Clydach Wasps, Albion Rovers v Rhymney, Fleur-De-Lys Welfare v Trethomas Bluebirds, Villa Dino/Christchurch v Llanhilleth Athletic, Race v Abertillery Bluebirds, Pontnewydd United v Cefn Forest, Spencer Youth & Boys v Newport Civil Service, Govilon v Rassau Rangers, Cromwell v Chepstow Town, Abercarn United v Tintern Abbey, Undy Athletic v RTB Ebbw Vale, AC Pontymister v Pentwynmawr Athletic