Local elections 2012

Abersychan

Candidate Party Votes
Davied Bath South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 252
John Burgess South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 244
Gwyneira Rose Clark - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 845
Owen Clarke South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Green Party 178
Giles Douglas Davies - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 623
David William Donnelly South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 175
Sheree Arlene Rowlands South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 157
Drew Thomas South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 199
Wayne John Tomlinson - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 679
Pinto Williams South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 570
Nicky Yeates South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 238

Blaenavon

Candidate Party Votes
David Llywelyn Brown Communist Party 95
Lewis Lyndon Evans South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 526
Stuart Horace Evans - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 854
Alun Watcyn Furzer - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 653
Claire Elizabeth Higgins South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 89
Tom Huish South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 485
an Stephen Jones - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 671
Janet Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 608
Warren David Perks South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 202
Brian Whitcombe South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 512

Brynwern

Candidate Party Votes
Leonard Constance - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 319
Nigel Bertie Harris South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 82
Brian George Matthews None 105
Glyn Page South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 37

Coed Eva

Candidate Party Votes
Fiona Claire Cross - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 300
Michael James Gibbs South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 135
John James South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 118
Kay Thomas South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 46

Croesyceiliog North

Candidate Party Votes
Charles Thomas Ashton South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 175
Cynthia May Beynon - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 479
Richard Clark - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 627
Terry Irons South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 224
John Jenner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 256
Richard Jeffries Turner – Thomas South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 92

Croesyceiliog South

Candidate Party Votes
Susan Chaloner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 35
Veronica Anne Crick - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 304
Nick Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 87
Phill Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 15
David John Rowlands South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 54
Vaughan Trevor Sterry None 80
Nadine Anne Whitty South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 20

Cwmynyscoy

Candidate Party Votes
Mark Adams South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 10
Adrian John Kieran Bold South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 225
Hannah Elizabeth Murphy South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 9
Neil Christopher Waite - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 274

Fairwater

Candidate Party Votes
Steven Robert Bonera South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 130
David Charles Brown South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 174
Anthony Michael Devlin South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 294
Jeff Rees - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 530
Natalie Salkeld South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 382
Phil Seabourne - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 474
Rose Seabourne South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 392

Greenmeadow

Candidate Party Votes
Polly Cunnington South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 172
Catherine Lewis South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 364
Mandy Owen - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 365
Bob Wellington - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 424
Keith Richard Williams South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 231

Llantarnam

Candidate Party Votes
Tony Burnett South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 363
David Reece Daniels - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 496
Graham De-Gare Pitt South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 261
Maria Graham - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 609
Linda Joseph South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 455
Paul Williams South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 495

Llanyrafon North

Candidate Party Votes
Glyn Caron - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 434
Scott Lewis Murphy South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 51
Cora Reeve South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 139

Llanyrafon South

Candidate Party Votes
Huw Lewis Bevan - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 487
Darrell Dewar South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 350
Claire Lisa Elliott South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 144

New Inn

Candidate Party Votes
Bryan Bale South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 219
David Keith James - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 1050
Raymond Mills - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 1086
Maurice Henry Morgan South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 671
Graham Steven Smith - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 1061
John Wright Turner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 724
Marian Williams South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 739

Panteg

Candidate Party Votes
Keiron Anthony Austwick South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 184
Lyndon Bishop South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 299
Brenda Mary Edwards South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 160
Anthony John Hunt - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 989
Brian Lawrence Lovelock South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 456
Richard Fraser Overton South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 184
Norma Parrish - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 1079
Ryan Richards South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 82
Deb Smyth South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 452
Marcus Paul Warner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 481
Kathleen Beatrice Williams South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 566
David Allen Yeowell - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 971

Pontnewydd

Candidate Party Votes
Stuart William James Ashley - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 707
Peter Cathcart South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 403
Tom Davies South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 419
Damian Paul Edmunds South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 209
Brian Mawby - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 791
Louise McLeod South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 195
Jessica Claire Powell - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 811
Martyn Peter Stinton South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 261

Pontnewynydd

Candidate Party Votes
Yvonne Balakrishnan South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 9
Kelvin Harnett - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 145
Gaynor Elizabeth James South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 117
Ronald James Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 65
Steve Joy None 55

Pontypool

Candidate Party Votes
Mike Harris - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 309
John Ernest Killick South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 213
Paul Valente South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 71

Snatchwood

Candidate Party Votes
Kevin Anthony Boucher South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 51
Barry Michael Taylor - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 343
Christopher David Tew South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 194

St Cadocs & Penygarn

Candidate Party Votes
Glyn Davies South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 93
Neil Mason - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 216
Ian Michael Williams None 202

St Dials

Candidate Party Votes
Stephen John Brooks - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 326
Michelle Claire Corrigan South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 320
Sarah Cunnington South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 179
Elizabeth Haynes - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 579
a Kwiney Manneh South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 296
Gareth White South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 156

Trevethin

Candidate Party Votes
Mervyn John Horlor South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 227
Neil Johnson South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 137
Lewis William Jones - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 399
John Arthur Marshall - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 323
David Millett South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 169

Two Locks

Candidate Party Votes
John Bajwa South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 144
Ronald Aubrey Burnett - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 679
Pamela Anne Cameron - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 693
Alastair Cunnington South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 303
Sian Hanlon South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 245
Lorraine Diane Hobin South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 426
Keith Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 269
Peter Richard Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 678
Jonathan Wyn Lewis South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Conservative 203
Colette Anne Thomas - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 919

Upper Cwmbran

Candidate Party Votes
Mary Rita Barnett - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 610
John Cunningham - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 665
Bob Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 484
Eli Jones South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Plaid Cymru 252
Robert David Kemp - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 684
Les Thomas South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 328

Wainfelin

Candidate Party Votes
Rob Benjamin South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Labour 199
Ben Cunnington South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 137
Mike Jeremiah - Winner South Wales Argus: ElectionsModule Party Logo Independent 373

Keep in touch with local news

Sign up for email alerts

Most Popular

  • 1